Anne Frank, 12 Haziran 1942 ile 1 Ağustos 1944 tarihleri arasında, Hollanda’da babası Otto Frank’ın iş yerinin üst katında gizlenerek süren yaşam anılarını günlüğüne şu cümleyle aktarır.

“Kağıtlar İnsanlardan Sabırlıdır…”

Anne Frank, Nazi soykırımında yaşamlarını kaybetmiş sayıları bir milyonu geçen Yahudi çocuklardan birisidir.

Anne Frank ve ailesi günlüğünde “Gizli Oda” diye bahsettiği aile şirketine ait ofisin çatı katında iki yıl boyunca, gizlice yaşarlar.

Anne, tüm yaşadıklarını bir yazı defterinde toplar. Günlük, savaştan sonra babası Otto Frank tarafından hayatını kaybetmiş olan kızının arzusunu yerine getirmek için kitap olarak pek çok dilde yayımlanır.

12 Haziran 1942

“Şimdiye kadar kimseye açamadığım her şeyimi sana açabilmeyi umuyorum. Umarım sen benim için büyük bir huzur ve destek kaynağı olursun.”

20 Haziran 1942 Cumartesi

“Hatıra defteri tutmak benim gibi biri için tuhaf bir duygu. Yalnızca daha önce hiç yazmadığımdan değil. İleride ben de dahil hiç kimse on üç yaşında bir kızın içinden geçenlerle ilgilenmeyecekmiş gibi geliyor. Ama aslında bunun hiçbir önemi yok, ben yazmak ve daha da önemlisi kalbimden geçen bir sürü şeyi ortaya dökmek istiyorum. Ellerimi başıma dayadığım ve tembellikten dışarı mı çıksam, evde mi kalsam bilemediğim, sonuçta aynı yerde pinekleyip kaldığım hafif melankolik günlerimden birinde canım sıkıldığında ‘Kâğıt insanlardan daha sabırlıdır,’ sözü içime işledi.”

Amsterdam’ da en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelen Anne Frank Evi günümüzde müzeye dönüştürülmüştür.

 

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikBeyoğlu’nda Yeni Sanat Hikayeleri
Sonraki İçerikAntik Ekmeğin Yolculuğu
Uludağ Üniversitesi Turizm İşletme & Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunu. Reklamcılar Derneğinde aldığı Reklam-Strateji-İnteraktif Medya eğitimleri sonrası çeşitli reklam ajanslarında marka yöneticiliği yaptı. Pazarlama İletişimi, Sosyal Medya, Kişisel Gelişim ve Tasarım Kültürü üzerine eğitimler aldı. 2009’da kendi tasarım markasını kurdu. Öykü, söyleşi ve gezi yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. 2014’de kurulan Röportaj Atölyesi’nde, Röportaj yazarlığı eğitimi aldı. İletişim, Tasarım, Moda ve Sanat alanındaki partnerleriyle çoklu projeler geliştiriyor. İstanbul Art News’te yaratıcı alan söyleşileri yapıyor. Tiyatro ve sahne sanatları eğitimine devam ediyor. www.yazname.com ‘un kurucusu ve kreatif editörü.

CEVAP VER