İstanbul’da sanatsal etkinlikler, sergiler her zaman olur ama böylesi muazzam eserler her zaman gün yüzüne çıkmaz. Özellikle heykel sergisi!

Zamanımızın en önemli heykeltraşlarından Mehmet Aksoy’un Şamanizm ve doğa temalı heykel ve resim sergisi, Karaköy Bankalar caddesinde yeni açılan Anna Laudel Contemporary’de, sergiye eşlik eden galerinin sanat mihmandarları ve şaman müziğinin içinize işleyen melodisi eşliğinde keyifle geziliyor.

Şahmeran (2017 Taş-Mermer-Metal)

Çok sevgili Ersin Alok’tan serginin haberini duyar duymaz yolumu Karaköy’e düşürdüm. Sanatçı Mehmet Aksoy, 5 sene sonra eserlerini yeniden gün yüzüne çıkarmıştı. Mehmet Aksoy’un bu sergisinde temel özellik ışık oyunlarıyla ortaya çıkan illüzyonlar ve demirin taş kullanımına göre baskın olması. Serginin duvar yazılarında Aksoy’un sergiyle ilgili düşüncelerine ulaşıyoruz. “Şamanların taşıdığı enerji ve onun güce dönüştürülmesi çok cezbedici benim için. İnsan ve insan doğası günümüzde teknolojiye yenik düştü. Kendimizi unuttuk; vücudumuzla ilişkimiz azaldı. Artık doğal değiliz; hatta doğaya karşıyız, kendi doğamıza bile. İnsan doğasının çıkarabileceği enerjinin çok azıyla idare ediyoruz. Ayaklarımızı koşu bantlarında, doğayı ancak pikniklerde yaşıyoruz. Sular, topraklar, ağaçlar, hayvanlar artık mukaddes değil. Ruhları yok. Doğal değerler artık değerli değil… Anlamlı hiç değil. İşte kaybolan bu değerleri yeniden bulmak, köklerimize dönmek ve içimizdeki enerjiyi aktif hale getirip çıkarabilmek yani kendine dönmek bence günün sorunu.”

Şifacı Şaman (Healer)

Sergiyi gezerken şaman müziğiyle sizi izleyen objelerin dingin hissiyatı, ezoterik dünyanın gizemine kolayca kabul ediyor meraklısını. Özellikle şifacı şaman, (healer shaman) Şahmeran, Zümrüdüanka ile uzun süre vakit geçirmek isteyebilir insan. 20 Nisan 2017 tarihine kadar sergileniyor. Fazla söze ne hacet, gidip görmeli ve hissetmeli!

 

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikYaratıcı Sınıfın Mobil Yaşam Halleri
Sonraki İçerikBana Yazı Karakterini Söyle!
Uludağ Üniversitesi Turizm İşletme & Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunu. Reklamcılar Derneğinde aldığı Reklam-Strateji-İnteraktif Medya eğitimleri sonrası çeşitli reklam ajanslarında marka yöneticiliği yaptı. Pazarlama İletişimi, Sosyal Medya, Kişisel Gelişim ve Tasarım Kültürü üzerine eğitimler aldı. 2009’da kendi tasarım markasını kurdu. Öykü, söyleşi ve gezi yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. 2014’de kurulan Röportaj Atölyesi’nde, Röportaj yazarlığı eğitimi aldı. İletişim, Tasarım, Moda ve Sanat alanındaki partnerleriyle çoklu projeler geliştiriyor. İstanbul Art News’te yaratıcı alan söyleşileri yapıyor. Tiyatro ve sahne sanatları eğitimine devam ediyor. www.yazname.com ‘un kurucusu ve kreatif editörü.

CEVAP VER