Kadıköy Belediyesi, 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü, Gençlik Sanat Merkezi’nde, Çiler Belen’in SOMA’da hayatını kaybetmiş maden işçilerine adadığı ‘Soma’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü, tam da hafızalarda “Soma Faciası” olarak yerleşmiş bulunan, 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazanın 3. yıldönümü.

13 Mayıs 2014’te gerçekleşen faciada 800’e yakın işçi o sırada madendeydi ve 301 işçi hayatını kaybetti. Bu olay Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak anılıyor. Bu facia ayrıca dünyada da,  21. yüzyılın en büyük faciası olarak literatüre geçti.

Sanat hayatında, doğaya yakından bakarak soyut sanata ve yerleştirme yöntemlerine geçiş yapmış olan Çiler Belen’in ilgi alanında “Taş” çok özel bir yer tutmaktadır. İki binli yılların başından bu yana, “Taş”, “Tektaş”, “Tekrar Taş”, olmak üzere üç ayrı sergiyle sanat alanına taşınmış olan işlerin başlangıcında en doğal haliyle ve soyutlamalarıyla TAŞ yer almıştır.

SOMA sergisini ise çok özel yapan, sanatçının toplumu sarsan bir felaketi, sanatçı duyarlığıyla ele alıp hayatını kaybeden her bir birey için farklı ve ayrı bir kömür parçasını şahsileştirmesi olmuştur.

23x23cm’lik boyutlara sahip siyah kartonlar üzerine siyahla çalışılmış kömür parçalarının her biri, sol elde modellik yaparken, yapım sürecinde her bir bireye kömürde can verme hissiyle subliminal bir sürece dönüşmüştür.

Hayatını kaybetmiş 301 işçiyi temsil eden 301 parça iş, mekan yerleştirmesiyle de hayatlarını kaybettikleri madene, metaforik bir göndermede bulunuyor.

 

 

Sergi Mekanı: Gençlik Sanat Merkezi, Kadıköy

Sergi Tarihi: 13 Mayıs-12 Haziran 2017

Sergi Küratörü: Mahmut Nüvit

Sergi Yapım: Sanat365 / Selver Taşdelen

PAYLAŞ
Önceki İçerikRüya Yazar Samuel Gallet İle Yedi Gün
Sonraki İçerikTürklerle Anadolu’ya Gelen Çiçek ‘Lale’
Uludağ Üniversitesi Turizm-Otelcilik - Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunu. Reklamcılar Derneğinde aldığı Reklam-Strateji-İnteraktif medya eğitimleri sonrası çeşitli reklam ajanslarında marka ve proje yöneticiliği yaptı. Pazarlama İletişimi ve Satış, Sosyal Medya, Tasarım Kültürü, Girişimcilik ve NLP eğitimleri aldı. 2009’da kendi tasarımlarından oluşan markası Lui & Luisa yı kurdu. Aynı yıl öykü, söyleşi ve gezi yazıları çeşitli dergilerde yayımlandı. 2014’de kurulan Röportaj Atölyesinde Türkiye’nin önde gelen gazeteci ve akademisyenlerinden röportaj yazarlığı eğitimi aldı. Markalaşma, tasarım, moda ve sanat alanlarında çoklu projeler geliştiriyor. İstanbul Art News’te yaratıcı alanlarda markalaşma söyleşileri yapıyor ve yazname.com sitesinde bağımsız yazarlık çalışmalarına devam ediyor.