“İçinizdeki çocuğun vizyonlarına sahip çıkın, çünkü sizi gerçek başarıya götüren onlardır.” Debbie Ford

Her yıl bu zamanlar okuduğum “Hayatınızın En Güzel Yılı” isimli kitabın ön yüzünde yazar bu cümle. Sizi bilmem ama yıllar önce ilk okuduğumda beni harekete geçirmişti bu sözler.

Elimde renkli kalem ve kağıtlarla, tek tek, adım adım ve heyecanla gelecek yılımı planlamıştım.  O zamanlar yaşamı kurgulamak için heyecanlı olduğumuz yıllardı. Hani şu yirmili yaşlar… Şimdilerde tebessüm ediyorum o günleri hatırlayıp, kitabın içinde biraz daha olgun gezintiler yaparken.

Planlarım gerçekleşmedi mi?

Pek tabii içlerinde gerçekten inandıklarım, sahip çıktıklarım, inatla devam ettirdiklerim oldu.

Ama tüm bunları deneyimleyen insan, bir süre sonra hayatın kendi içindeki ritmiyle akmayı tercih ediyor. Aslında kod adı olgunlaşmak ve yaş almak…Hayat biz planlarken olup bitenlermiş ve çok basit kurallara sahipmiş ya!

Bu basit plan içinde tutarak kendimi, yeni yıl güzelliklerle gelsin, diyorum. Giden yıla, hayatımızda artık olmayanlara üzülmeden, sahip olduklarımıza ve hayallerimize teşekkür ederek yeniyi karşılamayı umuyorum.

“Düşle, Planla ve Yaşa” diyor kitap, yine masumca… Temiz bir sayfa açmak lazım gelecek olan yıl için, her yılın bu son ayında…

Güzel bir soru daha var hepimize!

“Eğer bugün, her zaman istediğimiz hayatın tam önümüzde, elimizi uzatsak yakalayabileceğimiz mesafede olduğunu fark edersek, ne olur?”

Biliyorum;

Yepyeni bir ben yaratmak lazım,

Hayatın içinde olup bitenin daha çok farkına varmak,

Hep yapmak isteyip de yapamadıklarımıza önce kendimiz izin vermek,

Hiç gitmediğimiz bir yere gitmek,

Hiç denemediğimiz bir şeyi denemek lazım, biliyorum.

Yeni yılda yepyeni bir dönüşüm olmalı hayatımızda. Bunu düşlemek için yılın bu son günleri pek müthiş fırsatlar sunuyor hepimize.

Hayatımızın en güzel yılını yaşayabilmek için, “İçindeki kötü hesapları kapatmalı, bitmemiş işleri bitirmeli, ölü bitkileri içinden temizlemelisin…”

“Yeni Zihin” durumuna geçmeli!

Tüm realitelerin gerçek olduğu, yeni doğmuş bebek zihnine yani yeni zihin durumuna geçmeli. Önümüzdeki yıl tüm bilinmez gizemiyle geldi çattı işte.

Her ne kadar planlarımızı tek tek kağıda dökemesek de ki, bu yapabilenler için iyi sonuçlar verecektir, gelecek yıl için küçük de olsa bir hedefimiz olmalı!

Tek bir şey, tek bir düşünce, tek bir atom dahi olsa değişmeli hayatımızda…

Acaba nedir? sorusu içinse cevap yine geliyor;

“Kendinize dünyanın ne istediğini sormayın. Sizi yaşatacak şeyin ne olduğunu sorun. Çünkü dünyanın ihtiyacı olan yaşayan insanlardır.”

Eğer şu andan 12 ay sonra, şu anda olmak istediğiniz kişi olursanız, bu yıl “Hayatınızın En Güzel Yılı’ olacak demektir.

Buket Şengül (13 Aralık 2011)

Fotoğraf: Buşra Şengül 2016 Viyana / Aziz Stephansdom Katedrali

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikÂşık Veysel’in 61 Yıllık Röportajı
Sonraki İçerikEkşi Mayalı, Ekmek Yapım Atölyesi
Uludağ Üniversitesi Turizm İşletme & Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunu. Reklamcılar Derneğinde aldığı Reklam-Strateji-İnteraktif Medya eğitimleri sonrası çeşitli reklam ajanslarında marka yöneticiliği yaptı. Pazarlama İletişimi, Sosyal Medya, Kişisel Gelişim ve Tasarım Kültürü üzerine eğitimler aldı. 2009’da kendi tasarım markasını kurdu. Öykü, söyleşi ve gezi yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. 2014’de kurulan Röportaj Atölyesi’nde, Röportaj yazarlığı eğitimi aldı. İletişim, Tasarım, Moda ve Sanat alanındaki partnerleriyle çoklu projeler geliştiriyor. İstanbul Art News’te yaratıcı alan söyleşileri yapıyor. Tiyatro ve sahne sanatları eğitimine devam ediyor. www.yazname.com ‘un kurucusu ve kreatif editörü.

2 YORUMLAR

CEVAP VER