Dönüşen Bir Toplumun Ressamı ‘Feyhaman Duran’  Osmanlı gelenekleriyle büyüyüp Paris’te resim sanatını geliştirdikten sonra Birinci Dünya Savaşı başlangıcında 1914 Kuşağı olarak yurda dönen genç sanatçılardan Feyhaman Duran, iki kültürlü yaşamını tüm eserlerine aktarabilmiş bir sanatçı. Portre resmi Türk sanatına öğreten resmin ustası hat sanatında da eğitimler almış, “Yazıyı da resim kadar severim, yazı da resimdir.” diyebilecek kadar hat sanatını benimsemiştir. Dönemin hattatlarından ders alan sanatçı, Galatasaray Sultanisinde güzel yazı dersleri verirmiş. Hat koleksiyonu, yazdığı hatlardan ve yazı-resim örneklerinden oluşuyor.

Ressamlığın Osmanlı’da bir meslek haline gelmesi , İkinci Meşrutiyet’in ilanından  (1908) sonra Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin doğuşu ile başlıyor. Cumhuriyet’in ilanı da büyük bir değişim ve dönüşümün simgesi  olarak görülüyor o yıllarda.

Sabancı Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Cumhuriyet dönemine geçişin, Feyhaman Duran’ın elinden tuvallere yansıdığı, bu çok kültürlü dönemi, “İki Dünya Arasında” sergisiyle  kültür ve sanat dünyamıza hediye ediyor.

Etkileyici portre resimleriyle bilinen Feyhaman Duran’ın sergideki Atatürk, Şinasi, Ayşe Sultan, Hasan Ali Yücel gibi portrelerinin önünde bir süre vakit geçirmek durumunda kalmanız pek mümkün. Eski Pera Caddesi şimdiki ismiyle İstiklal caddesi, o dönemin kültür sanat merkezi olan Pera bölgesinin yerleşim haritası da, sergiyi gezerken sizi kolay kolay bırakmıyor.

Picasso sergisinden sonra, benim için hep özel bir yeri olan köşk müze yine harika bir iş çıkarmış gözüküyor. Sizi alıp sergilenen eserlerin yaşam bulduğu o döneme öyle bir güzel götürüyor ki, dışarıya çıktığınızda hangi yılda olduğunuzu düşünmek zorunda kalabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKendi Elimi Tuttum ve Kendimi Ayağa Kaldırdım
Sonraki İçerikArz’ın Merkezi
Uludağ Üniversitesi Turizm İşletme & Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler mezunu. Reklamcılar Derneğinde aldığı Reklam-Strateji-İnteraktif Medya eğitimleri sonrası çeşitli reklam ajanslarında marka yöneticiliği yaptı. Pazarlama İletişimi, Sosyal Medya, Kişisel Gelişim ve Tasarım Kültürü üzerine eğitimler aldı. 2009’da kendi tasarım markasını kurdu. Öykü, söyleşi ve gezi yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı. 2014’de kurulan Röportaj Atölyesi’nde, Röportaj yazarlığı eğitimi aldı. İletişim, Tasarım, Moda ve Sanat alanındaki partnerleriyle çoklu projeler geliştiriyor. İstanbul Art News’te yaratıcı alan söyleşileri yapıyor. Tiyatro ve sahne sanatları eğitimine devam ediyor. www.yazname.com ‘un kurucusu ve kreatif editörü.

CEVAP VER